Την Πέμπτη 24/03/22 στον αύλειο χώρο του σχολείου μας τελέστηκε γιορτή για τα 200 χρόνια από την έναρξη της Εθνικής Παλιγγενεσίας των Ελλήνων. Με μεγάλη χαρά οι μαθητές μας συγκεντρώθηκαν στο αμφιθέατρο που διαθέτει το σχολείο μας και με εξαιρετική προσήλωση και ενδιαφέρον παρακολούθησαν τη γιορτή. Η γιορτή ήταν αφιερωμένη στις τοπικές εξεγέρσεις , κυρίως στη μάχη της Φούντας (Κολινδρός) και της Μηλιάς (Πύργος των Λαζαίων ). Με περηφάνια οι μαθητές μας ντύθηκαν με τις φορεσιές εκείνης της εποχής και πήραν μέρος στα δρώμενα. Η αφήγηση των ιστορικών γεγονότων ήταν διανθισμένη με τραγούδια από τη σχολική χορωδία που δημιούργησαν ρίγος και συγκίνηση. Οι λεβέντικοι χοροί των μαθητών/τριών ολοκλήρωσαν μια ξεχωριστή ημέρα και γιορτή.